Co je to rekuperace? Cesta ke zdravému mikroklima v bytě
Doma trávíme 50 % času, je tedy nutné, abychom dýchali čerstvý, zdravý vzduch. Větrání okny většinou nestačí k tomu, abychom se zbavili zvýšené vlhkosti a nadbytečného CO2 v místnosti. V zimě navíc zbytečně mrháme teplem a zvyšujeme si tak výdaje za vytápění, pokud otevíráme okna. Přitom řešení je poměrně jednoduché. Říká se mu rekuperace vzduchu.
Jak funguje rekuperace vzduchu?
Co je to vlastně rekuperace? Je to zpětné získávání tepla\, kdy přiváděný venkovní čerstvý vzduch prochází přes rekuperační výměník, který je vybaven speciálními lamelami, uvnitř vzduchotechnické jednotky, do kterého z druhé strany vstupuje teplý odpadní vzduch z objektu.
Přívodní a odvodní vzduch je od sebe dokonale oddělen pomocí kanálků, takže nedochází ke zpětnému průniku pachů. Přes stěny rekuperátoru je odebráno teplo z odpadního vzduchu a předáno do přívodního, který se tak předehřeje. Dovnitř tedy již proudí ohřátý čistý vzduch a ven studený odpadní vzduch. Díky tomu dochází k maximální úspoře energie.
Součástí rekuperační jednotky jsou speciální filtry, které zbaví venkovní vzduch prachu a pylu. Doma pak dýcháte svěží vzduch bez alergenů. To určitě ocení nejen alergici. Také odpadní vzduch z domu je filtrován. Díky tomu srdce jednotky, rekuperátor, zůstává čistý.
Kde a kdy využijete rekuperaci
Rekuperační jednotku využijete jak v rodinném domě, tak v bytě. Pomůže předejít typickým problémům, jako jsou orosená zrcadla a zvýšená vlhkost v koupelně, plíseň na zdech, těžký vydýchaný vzduch. Běžným větráním okny nikdy nedosáhnete takové účinnosti jako právě s rekuperací.
Říkáte si, že pro rekuperační jednotku nemáte doma dost místa? Představujeme vám novou designovou rekuperaci Daphne. Můžete ji namontovat na stěnu nebo schovat do kuchyňské skříňky. Místo se pro ni tedy vždycky najde!
Podívejte se na podrobné video, jak funguje rekuperace:
Rekuperace = komfortní větrání
Rekuperační jednotka je řízená automaticky na základě hodnot z čidel. Ručně se ovládá pomocí designového ovladače, který je umístěn na stěně. Čidla vlhkosti je vhodné umístit do koupelny, čidla CO2 pak do ložnice a dětského pokoje. Jakmile je v místnosti nadměrná vlhkost nebo vydýchaný vzduch, rekuperace začne pracovat. Pokud potřebujete nárazově vyvětrat, stačí zmáčknout tlačítko BOOST\, které si umístíte na stěnu. A je hotovo. Zbavíte se rychle zápachu a vydýchaného vzduchu.
Rekuperační jednotka je užitečná po celý rok. V zimě větrá bez ztráty tepla z interiéru, v létě ji můžete využít pro noční ochlazení domu (funkce freecooling).
Doporučujeme:
Podstropní rekuperace Venus | Designové nástěnné rekuperace Daphne |