Hodí se rekuperace právě pro vás?
Přemýšlíte, jestli je rekuperace přesně to, co potřebujete? S myšlenkami typu je to příliš drahé, nevyplatí se to, rekuperaci nepotřebujeme, si nelámejte hlavu. Máme pro vás několik poznatků, které vám pomohou se rozhodnout.
Plus sem, plus tam, plusy kam se podívám
Nejprve si řekněme, v čem je vlastně rekuperace výhodná. Když pomineme samozřejmou výhodu v podobě stále čerstvého vzduchu, velkým plusem je také snížení nákladů na vytápění. Jakto? Díky tomu, že se příchozí vzduch ohřívá na vnitřní teplotu, nevyhazujete peníze neustálým dovytápěním bytu či domu. Dále se bavíme o výhodách typu možnost větrání v prostorech bez oken či zabránění výskytu bakterií, plísní a nečistot. A v neposlední řadě je rekuperace skvělým řešením pro alergiky nebo astmatiky. A to díky zachytávání prachu a pylů. Skvělé, že?
Dům či byt, kde to může být?
Možná také přemýšlíte, jestli je vhodnější pořídit rekuperaci do bytu či domu, a my vám rovnou můžeme říci, že tato úvaha je bezpředmětná. Rekuperace se hodí jak do domu, tak do bytu. Zde záleží pouze na tom, jaký typ rekuperačního zařízení zvolíte. Faktem je, že pokud nemáte byt přes celé patro, vystačíte si s menším a tudíž i levnějším zařízením. Kdežto do domu upotřebíte větší, výkonnější jednotku.
Centralizovat nebo decentralizovat?
Spolu s úvahou nad domem a bytem jde ruku v ruce myšlenka na rozpětí rekuperačního systému. Bavíme se tedy o centrálním a decentrálním systému. Jaký je v nich rozdíl? Centrální znamená, že máte jednu větší rekuperační jednotku s rozvody po celém bytě nebo domě. Centrální jednotka je tedy schopná odvětrávat všechny místnosti najednou. Zatímco decentrální systém je pravým opakem. Jedná se o menší rekuperační zařízení, která se montují do každé místnosti zvlášť. Jste-li všímaví, zajisté jste postřehli, že z toho vyplývá následující. Centrální rekuperační systémy zvládnou obsloužit více místností a větší prostory najednou, proto se hodí spíše do rodinných domů nebo velkorozměrových bytů. No a na decentrální systém tím pádem zbývají byty, kde není nutné instalovat velké výkonné systémy, ale vystačíte si s menším v každé místnosti.
Akční, nebo líné? Ne. Aktivní, nebo pasivní.
A nakonec se podíváme na rozdíl mezi aktivním a pasivním systémem. Pasivní rekuperace jsou, dá se říci, méně ekonomicky efektivní oproti aktivním. Pasivní jednotka zajistí pouze předání tepelné energie z odpadního, teplého, vzduchu do čerstvého, studeného. Na základě toho dochází k určitým tepelných ztrátám. Pasivní rekuperace jsou proto vhodnější spíše na větrání přes léto. Na druhou stranu aktivní rekuperace jsou snem všech šetřílků. Fungují jako tepelné čerpadlo a díky tomu se čerstvý, chladný, vzduch cestou dovnitř ohřeje na stejnou teplotu, jakou má vzduch uvnitř. Tento princip minimalizuje úniky tepla a vy máte doma čerstvý vzduch bez neustálého snižování teploty v místnosti, což oceníte především v zimních měsících.
Tak co myslíte, hodí se rekuperace právě pro vás? Za nás je jednoznačná odpověď. Ano. Rekuperace je vhodná pro každého\, tak proč ne zrovna pro vás? Jedinou otázkou, kterou si můžete klást je, jaký rekuperační systém zvolit, aby odpovídal vašim potřebám. Tak hurá do toho.