Instalaci rekuperační jednotky zvládnete i svépomocí
Pojmem rekuperace označujeme proces zpětného získávání tepla z odpadního vzduchu a následné předání tohoto tepla čerstvému vzduchu. K rekuperaci ve vaší domácnosti potřebujete rekuperační jednotku a vzduchotechnické potrubní rozvody\, kterými se po místnostech distribuuje. Domácí jednotka tedy neustále přivádí čerstvý vzduch zvenčí\, ale využívá teplo, které je uvnitř domu. Při tomto automatizovaném systému ztrácíme jen velmi málo tepla, což vede k úspoře plynu nebo elektřiny\, v závislosti na tom, čím topíte.
Základní možnosti a pojmy kolem rekuperace
Pasivní a aktivní rekuperace
Pasivní rekuperace nasává potrubím vzduch z venkovního prostředí a předává mu teplo z odváděného (ohřátého) vzduchu\, aniž by došlo k jejich promísení. Dále je čerstvý vzduch dopravován potrubím do jednotlivých místností. Přívodní a odvodní vzduch je také filtrován. V opačném směru zařízení nasává vzduch z místností, odebírá mu teplo a vyfukuje ho do venkovního prostředí. Tento systém je finančně poměrně dostupný.
Aktivní systém pracuje chytřeji. „Odpadní“ znehodnocený vzduch prochází studeným výparníkem tepelného čerpadla. Než je odveden mimo dům, předá většinu svojí tepelné energie chladivu. Chladivo je následně stlačeno kompresorem, načež zahřeje kondenzátor, na který zvenčí přichází čistý vzduch. Aktivní rekuperace bývá dražší a účinnější. V horkých letních dnech může fungovat obráceně - ochlazením čerstvého vzduchu nahrazuje tradiční klimatizaci.
Centrální a decentrální rekuperace
Centrální rekuperace - jedna jednotka pro celý byt/rodinný dům\, kde je nutné realizovat vzduchotechnické rozvody.
Decentrální rekuperace - jednotka je určena pro jednu místnost\, instaluje se do obvodové stěny. Ideální je použití dvou lokálních jednotek, kdy jedna jednotka přivádí čerstvý vzduch a druhá jednotka odvádí. Pracují nezávisle na sobě.
Nástěnné a podstropní rekuperační jednotky
Mezi rekuperačními jednotkami rozlišujeme podle druhu instalace jednotky nástěnné a podstropní. Nástěnné jednotky\, jak už název napovídá, se instalují na stěnu. Jejich montáž je jednoduchá. Náročnější instalaci vyžadují podstropní jednotky\, které se montují ke stropu a to i do podhledu.
Další přínosy rekuperační jednotky
S rekuperační jednotkou se u vás doslova vyčistí vzduch. Řízené větrání zajišťuje neustálý přísun čerstvého vzduchu\, který je zbaven prachových částic, pylů a nepříjemných pachů. To ocení zejména alergici. Při větrání rekuperační jednotkou získáte kontrolu nad vlhkostí v domě. Zároveň také klesá výskyt plísní, množství roztočů a škodlivin ve vaší domácnosti.
Rekuperace svépomocí
Pokud jste zruční a nezaleknete se menší výzvy, montáž zvládnete i svépomocí. Dejte si však pozor, i v tomto projektu platí zlaté pravidlo dvakrát měř a jednou řež. Důkladně si rozmyslete, kam rekuperační jednotku instalujete a jak budete vést vzduchotechnické rozvody. Rozhodně se řiďte montážním návodem, který je pro každou rekuperační jednotku jedinečný a několika univerzálních rad. Improvizace by se v tomto případě nemusela vyplatit.
-
Pro nástěnnou rekuperační jednotku si raději nechte celý prostor od země až pod strop.
- Pro podstropní jednotku je obvykle nutný prostor pro tlumiče hluku, ohyby sání čerstvého a výfuku znehodnoceného vzduchu. Takže pokud není technická místnost v daném směru přes 3,5 m dlouhá, tak instalace nebude zcela ideální a možná stojí za zvážení jiný typ jednotky.
- Nezapomeňte na odvod kondenzátu a přípravu, vše s dostatečnou rezervou. Dbejte na volný odtok kondenzátu, musí být vždy použit sifon s kuličkou.
- Nikdy jednotku nepoužívejte pro vysoušení stavby, která nebude dokonale čistá, zbavená prachu. Hrozí její trvalé poškození.
- Rekuperační jednotku rozhodně neinstalujte do exteriéru.
Závěrem bychom rádi dodali, že pokud uvažujete o umístění rekuperační jednotky do vaší domácnosti nebo na pracoviště, před samotným rozhodnutím se poraďte s odborníky. Jen tak budete mít jistotu, že za své peníze získáte nejlepší zařízení, které bude pracovat spolehlivě a efektivně po celou dobu jeho životnosti.