Ve zdravém domově zdravé klima!
Kvalita interiérového vzduchu je stále tíživější téma, které jde ruku v ruce s moderním stylem života. Všichni jistě znáte pořekadlo Ve zdravém těle zdravý duch. A stejně je tomu i u vnitřních prostorů. Ve zdravém domově, zdravé klima. Ovšem jak poznat, zda je vaše ovzduší kvalitní? Pojďme se na to podívat.
Měřit, měřit, a zase měřit
Kvalitu vnitřního vzduchu jednoduše zjistíte jeho změřením. Nejjednodušším způsobem je zakoupení domácí meteostanice, která vás kromě venkovního počasí informuje také o teplotě a vlhkosti interiérového vzduchu. Ovšem tato zařízení nedokáží změřit koncentraci oxidu uhličitého (CO2). Pokud patříte k náročnějším uživatelům meteostanic, pořiďte si jednu z těch chytrých, která vám poskytne informaci o stavu CO2, ale třeba i o hluku v místnosti.
Větrat je lepší než nevětrat!
Ruku na srdce, kdo z vás doma pravidelně větrá děj se co děj? V zimních měsících lidé neradi větrají, protože přeci nebudou „topit Pánu Bohu do oken”. V letních měsících naopak často převládá názor, že si lidé nechtějí vpouštět do domácnosti pyly a alergeny, které jsou venku všudypřítomné. Ovšem nenechte se mýlit. Větrání je klíčové v jakémkoliv ročním období. Obzvláště v současné situaci, kdy jsou lidé nucení k nadměrnému pobytu ve vnitřních prostorech. S každý nádechem spotřebováváte kyslík z místnosti a přeměňujete jej na oxid uhličitý. Po nějaké době tedy dochází k převaze CO2 oproti kyslíku, což může být nebezpečné.
Množství CO2 a jeho vliv na zdraví
Abyste si dovedli lépe představit, jak nebezpečná může nadměrná koncentrace oxidu uhličitého v místnosti být, přinášíme stručný přehled. Ovšem abyste hodnoty mohli hlídat, potřebujete mít doma výše zmíněnou meteostanici či jiný měřič.
- žádné příznaky nepociťujete, je-li CO2 do hodnoty 1 000 ppm
- maximální doporučená úroveň CO2 v domácnosti je 1 200–1 500 ppm
- únavu, ztrátu koncentrace\, pocit vydýchaného vzduchu začínáte pociťovat při hodnotách 1 000–2 000 ppm
- bolest hlavy se připojí při 2 000–5 000 ppm
- při 5 000 ppm začnete být silně unavení
- vyšší tep a nevolnost pocítíte při hodnotě nad 5 000 ppm
- naměříte-li hodnotu nad 15 000 ppm\, projeví se dýchací obtíže či závratě
- dosáhnete-li hodnoty nad 40 000 ppm\, pravděpodobně dojde ke ztrátě vědomí
Jak se bránit tichému zabijákovi?
Asi nejsnazší poučkou je: Máte-li pocit těžkého vzduchu, vyvětrejte. Pokud touto dovedností příliš neoplýváte, zaveďte si doma určité pravidlo. Například každých 40 minut krátce a intenzivně vyvětrat. Jestli si na kvalitní čerstvý vzduch potrpíte, doporučujeme pořídit rekuperační jednotku\, díky které budete mít neustálý přísun kvalitního vzduchu\, jež cestou dovnitř projde očištěním od nežádoucích látek. Chcete-li zachovat netknutý vzhled vašeho interiéru, podstropní jednotka je to, co hledáte. Pokud sháníte o něco levnější variantu a nevadí vám viditelné umístění přístroje, sáhli bychom po nástěnném zařízení. Jestliže vám stačí umístit rekuperaci pouze do určitých místností, rekuperační jednotky do jedné místnosti už na vás čekají.