Ventilace v koupelně. Kam ji můžete instalovat a kam nikoliv?
Koupelna patří k nejrizikovějším místnostem v celém domě. A není divu - voda a elektdřina moc dohromady nejdou. Budovat elektroinstalaci v koupelně svépomocí rozhodně nedoporučujeme. Koupelna je totiž rozdělená na tzv. ochranné zóny.
Co když si ale chcete dodatečně nainstalovat ventilátor\, který je v koupelně potřeba? Rozhodně byste měli znát zóny v koupelně\, abyste věděli, kam vlastně ventilátor namontovat a celá domácnost tak byla v bezpečí.
Norma o ochranných zónách v koupelně
Norma ČSN 33 2000-7-701 ed. 2 definuje jednotlivé zóny v koupelně a náležitosti, které je nutné dodržet při instalaci elektrických zařízení. Zařízením jsou myšleny nejen elektrické zástrčky, pračka apod., ale také osvětlení a třeba právě ventilátory. Prostě všechno, co ke svému chodu potřebuje elektřinu.
- Zóna 0 - jedná se o prostor ve vaně a těsně nad sprchovou vaničkou, není vhodný pro instalaci jakéhokoliv elektrického zařízení. Pokud to bez něj nejde, musí mít toto zařízení IP x7 a nízké napětí.
- Zóna 1 - do této zóny spadají stěny kolem vany a ve sprchovém koutu do výšky 2,25 metru a šířky 1,2 metru. Tady lze používat zařízení s vyšší izolací proti vodě (IP x5 či IP x4) a s napájením nízkým napětím např. 12 V.
- Zóna 2 - prostor okolo zóny 1 do vzdálenosti 0,6 metru a výška od podlahy vany nebo sprchového koutu minimálně 2,25 metru do výšky 3 metry. V této zóně můžete instalovat elektrické zařízení s krytím minimálně IP x4. To splňují i naše nástěnné ventilátory s čidlem vlhkosti i další typy ventilátorů do koupelny.
- Zóna 3 - zbytek prostoru v koupelně. Lze podle libosti instalovat zásuvky, zařízení, osvětlení apod. s ochranou IP x1.