Božská volba – rekuperace Venus
Rekuperacím už jsme věnovali několik předchozích článků. Dnes se podíváme na to, v jakém světle je vidí naše zákaznice paní Lucie, která si pořídila rovnou 3 rekuperační jednotky. Pojďte se dozvědět víc o jejích zkušenostech.
Paní Lucie, co Vás motivovalo ke koupi rekuperační jednotky?
Jedním z mých hlavních požadavků při rekonstrukci domu bylo získat svěží a přívětivý domov. Konkrétních důvodů pro pořízení bylo tedy hned několik:
- Když není dům delší dobu vaší přítomnosti větrán, logicky zde chybí čerstvý vzduch\, proto automaticky otevřete okna. Pokud máte dům v rušné ulici, přichází odtud nepříjemný hluk a zplodiny aut. A na jaře navíc plno drobného prachu a pylu.
- Přesvědčilo mě i ušetření nákladů za vytápění.
- Chtěla jsem se také zbavit vlhkosti.
- A neposledním důvodem byla i možnost čerpat dotace na rekonstrukci domu, do které patří i vzduchotechnika.
Těším se na úsporu nákladů za vytápění a svěží i tiché vnitřní prostředí svého domu.
Který typ jste zvolila?
Jednoznačně mě přesvědčila rekuperační jednotka Venus! Nehledala jsem žádné sofistikované řešení se složitou regulací. Stačí mi doma mít čerstvý čistý vzduch a nezatuchlé prostředí bez hluku z ulice. Nakonec vyhrála jednotka Venus s EC motory a integrovaným předehřevem.
Jak u Vás v domě funguje?
Máme třípatrový rodinný dům s jednotlivými byty a každý z nich má proto nezávislou jednotku s pevným potrubím (Spiro). Na každém poschodí se rozdělí trasa do místností jako je dětský pokoj, ložnice, obývací pokoj.
Odpadní vzduch odvedeme z koupelny, WC a kuchyně. V potrubní trase jsou (přeslechové) tlumiče pro tichý chod a v jednotlivých pokojích pak rozvody ukončuje designový talířový ventil nade dveřmi. Zvolila jsem řešení se snadnou regulací. Nastavím si minimální výkon a rekuperace poběží trvale. V koupelnách, WC a kuchyních umístím tlačítka (Boost) pro sepnutí na maximální výkon po nastavenou dobu.
Co zajišťuje tlačítko Boost?
Je to ideální řešení, pokud nechceme jednotku provozovat s čidly (CO2 nebo hygrostat). Vyhovovala nám i nízká cena řešení bez čidel. Boost je jednoduchá funkce\, kdy si na desce elektroniky nastavíme čas, po který má jednotka běžet na maximální výkon. Pak stačí sepnout. Pokud sepneme tlačítko v kuchyni, jednotka se rozeběhne, a když po nějaké době spustíme chod v jiné místnosti, nastavený čas chodu jednotky se začne počítat od začátku.